BISKUPIA KOPA 890m n.p.m. ✓

GÓRY OPAWSKIE to najdalej na wschód wysunięte pasmo Sudetów należące do Sudetów Wschodnich, wyizolowane od pozostałych grup górskich. Góry położone są na granicy z Czechami, między dolinami Białej Głuchołaskiej, Czarnej Opawy i Opawicy. Do Polski należy zaledwie niewielka część tych gór położona na południe od Głuchołaz i Prudnika.

BISKUPIA KOPA 890m n.p.m.

Najwyższym szczytem po stronie Polskiej jest graniczna Biskupia Kopa (890m n.p.m.), wpisana na listę Korony Gór Polski, najwyższe wzniesienie województwa opolskiego. Zbudowana jest z piaskowców i łupków karbońskich, a jej stoki porasta las mieszany. Swoją nazwę zawdzięcza biskupom wrocławskim, którzy otrzymali te ziemie w 1474 r. Góra leży na granicy polsko-czeskiej, a wieża wznosząca się na jej wierzchołku znajduje się po stronie czeskiej.

Kamienna wieża wybudowana na samym wierzchołku ma 18 m wysokości. Zbudowało ją, w miejscu poprzedniej drewnianej, Morawsko-Śląskie Sudeckie Towarzystwo Górskie w 1898 r. z okazji jubileuszu 50-lecia panowania cesarza Franciszka Józefa I. Z platformy widokowej widać rozległe pasma Jesionków, Masyw Śnieżnika, Góry Złote. Na szczycie znajduje się turystyczne przejście graniczne.

PARK KRAJOBRAZOWY GÓR OPAWSKICH

Lesiste wzniesienia poprzecinane głębokimi wąwozami i przełomowymi odcinkami rzek oraz zabytki kultury materialnej były przyczyną utworzenia w 1988 r. Parku Krajobrazowego Gór Opawskich, który ma powierzchnię 4900 ha. Jego największym bogactwem są lasy (75%). U podnóża Gór Opawskich położone są historyczne miejscowości Głuchołazy i Zlate Hory (Czechy), których rozwój wiąże się z wydobyciem złotonośnych piasków i żwirów w XII i XIII w.  Współcześnie funkcjonuje gęsta sieć szlaków turystycznych, ścieżek przyrodniczych i tras przeznaczonych dla rowerzystów, koniarzy i narciarzy.

GÓRSKI DOM TURYSTY PTTK

Jedyne schronisko górskie w Górach Opawskich leży na śródleśnej polanie na północnym stoku Biskupie Kopy na wysokości 850 m n.p.m., tuż przy granicy polsko-czeskiej, w centrum Parku Krajobrazowego Gór Opawskich.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

W związku z biegiem górskim, w którym brałyśmy udział dzień wcześniej (link do relacji ->TUTAJ), zdecydowałyśmy się na najkrótszy wariant trasy. W drodze powrotnej z Gór Stołowych przejeżdżamy przez Czechy i miejscowość Zlate Hory. Serpentynami wjeżdżamy na zbocza Biskupiej Kopy, aż do parkingu skąd prowadzi zielony zielony szlak, 1,5 km szlak, czyli około 30 min spaceru pod górę.

Nogami do Góry