JAGODNA 977m n.p.m. ✓

JAGODNA 977m n.p.m.  – najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich

Kierujemy się w stronę miejscowości Spalona, z której chcemy ruszyć na szlak. Niestety przez roboty drogowe musimy jechać objazdem przez krętą, wijącą się w górę drogę z dziurawą nawierzchnią. Ani żywej duszy po drodze, tylko las, a GPS chce nas poprowadzić przez leśną ścieżkę do celu. No way! Jedziemy asfaltem! Wolimy jechać dłużej niż przez jakieś nieznane drogi. Po niespełna 4h dojeżdżamy na parking przy Schronisku Jagodna. Z tego miejsca wchodzimy na niebieski szlak. Mamy do przebycia niesamowitą wysokość 186 m. Szlak jest nudny, w większości poprowadzony żwirkową, szeroką drogą. Czasem odbija na leśną ścieżkę. Nic się nie dzieje.. Nawet nie odczuwamy tego, że to góry. I nagle przed nami na środku drogi stoi ułożony z kamieni kopczyk! Ale że o co chodzi? To tu? Okazuje się, że tak! ? Zaczynamy się chichrać. Łukasz niedowierza i idzie dalej szukać szczytu. Nie znalazł ? Robimy kilka zdjęć na pamiątkę i tą samą drogą wracamy do schroniska. Możecie tam znaleźć pieczątkę i całkiem ładny widok na okolice.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Dojeżdżamy samochodem do Przełęczy Spalona i parkujemy samochód przy Schronisku  PTTK „Jagodna”. Zachęcamy wejść do środka. Całkiem miłe schronisko z dużą ilością miejsc do siedzenia, pufami i książkami oraz przepięknym widokiem z okna. Można tam na pewno miło spędzić czas.

Na przełęczy szukamy niebieskiego szlaku, niebieski szlak który zaprowadzi nas na szczyt. Jest to jedyny szlak prowadzący na najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich. Wędrujemy szutrową, szeroką ścieżką, czasem odbijając w las.

Przed II wojną światową na wierzchołku Jagodnej stała wieża widokowa. Dzisiaj widoki można oglądać tylko z miejsc wiatrołomów. W kierunku wschodnim widoczne są: Masyw Śnieżnika i Kotlina Kłodzka, a na zachodzie Góry Orlickie.

Wracamy tą samą drogą. Szlak prowadzi dalej na południe na Przełęcz Poręba.

Nasz czas przejścia 2h.

Nogami do Góry