ŚNIEŻKA 1603m n.p.m. ✓

#nogamipokorone

Karkonosze leżą w Sudetach Zachodnich i są najwyższym pasmem Sudetów. Nazywane są Górami Olbrzymimi. Ze względu na bogactwo rzeźby górskiego krajobrazu, nazywane są Polskimi Alpami. Znajdziemy tu grupy skał o fantastycznych kształtach, rumowiska skalne, gołoborza, cyrki polodowcowe i jeziora górskie, liczne źródła i potoki.

KLIMAT:  

W Karkonoszach panuje lokalny klimat górski pozostający pod wpływem cech klimatu oceanicznego (atlantyckiego). Charakteryzuje go niska temperatura powietrza zimą (zima jest długa i mroźna, lato krótkie i chłodne), częste zachmurzenia i mgły (szczególnie w partiach szczytowych), wysokie opady, silne wiatry, znaczne wahania temperatur w ciągu doby i roku, gwałtowne zmiany pogody. Typowa jest też zmienność elementów klimatycznych wraz z wysokością. Górna granica lasu przebiega na wysokości 1250m n.p.m. (w Tatrach na wysokości 1600m), co świadczy o srogości klimatu karkonoskiego i wpływie cech oceanicznych.

ŚNIEŻKA 1603m n.p.m. – najwyższy szczyt Karkonoszy

Najwyższy szczyt w Karkonoszach i w całych Sudetach nosił także inne nazwy, które wskazywały na wielkość i potęgę tej góry. Jej wysokość wynika z rodzaju skał, które ją budują, które odporne są na niszczenie przez czynniki zewnętrzne. Część szczytowa góry wznosi się ponad 200m ponad tzw. Równię pod Śnieżką gdzie usytuowane jest schronisko. Wierzchołek pokryty jest skalnym rumowiskiem. Stoki góry są bardzo strome, pokryte gołoborzami i opadają ku polodowcowym kotłom. Klimat Śnieżki jest bardzo surowy – średnia roczna temperatura powietrza wynosi tu 0,4 stopnie, a wiatry wieją z huraganową prędkością. Nazwa szczytu, która pochodzi od określenia Śnieżna Góra, tłumaczy fakt, że śnieg zalega tu blisko 200 dni w roku. Po raz pierwszy szczyt został zdobyty przez czeskiego mieszczanina w 1465 roku.

ŚNIEŻKA – NAJWYŻSZY SZCZYT EUROPY?

Śnieżka jest najwyższym szczytem Czech, a więc zalicza się do Korony Europy. W latach 1563–1566 rektor szkoły w Jeleniej Górze – Krzysztof Schilling dokonał pomiarów i obliczeń wysokości Śnieżki. Choć otrzymany wynik 5500m wysokości był bardzo błędny, to dał podstawę do utrzymywania przez długi czas (200lat!), że jest to jedna z najwyższych gór Europy. Pierwszych dokładniejszych pomiarów dokonano metodą barometryczną. W 1760 roku pastor Volkmar z Piechowic wniósł na szczyt Śnieżki barometr. Według jego wskazań różnica wysokości między Piechowicami a Śnieżką wynosiła 931 metrów. Ten pomiar też nie był doskonały, bo naprawdę różnica wynosi 1236 m.
Sześć lat później udaje się w miarę dokładnie zmierzyć Śnieżkę. Śląski geograf Ignacy Felbiger użył do tego dwóch barometrów. Jeden z nich zostawił w Krzeszowie, a drugi wniósł na Śnieżkę. Wynik różnił się jedynie o 25 metrów od dzisiejszych pomiarów.

SAMOTNIA NAD MAŁYM STAWEM (1195m n.p.m.)Schronisko PTTK:

Buda nad Małym Stawem należącym wówczas do rodziny Schaffgotschów, stała już w 1670 r. Mieszkał tu dozorca stawu, nadzorujący hodowlę pstrągów. Miejsce to odwiedzali karkonoscy turyści, którym niestraszne były spartańskie warunki. Budynek przechodził z rąk do rąk, aż do II wojny światowej po której zakończeniu przejęło je PTTK. W 1966r. jego kierownikiem został Waldemar Siemaszko, ratownik GOPR, przewodnik sudecki, narciarz i legenda „Samotni”. Zbudował w schronisku pierwszą w Sudetach oczyszczalnie biologiczną, zmodernizował system grzewczy i uruchomił samoobsługową narciarnię. Do tej pory w Samotni działa Centrum Skiturowe, wypożyczalnia sprzętu turystycznego, punkt informacyjny.

KAPLICA ŚW. WAWRZYŃCA – najwyżej położony obiekt sakralny w Polsce

Pierwszą budowlą na wierzchołku była barokowa kaplica św. Wawrzyńca. Do dziś jest to najwyżej położony obiekt sakralny w Polsce. W 1850 r. zbudowano schronisko turystyczne,  1900 r. obserwatorium meteorologiczne, a 76 lat później „latające talerze” – budynki w kontrowersyjnym stylu, w którym mieszczą się obserwatorium meteorologiczne, restauracja i  muzeum z ekspozycją zabytkowego osprzętu służącego do obserwacji pogody.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Na najwyższy szczyt Karkonoszy wyruszamy z Karpacza. Zostawiamy auto na płatnym parkingu (10zł/dzień) przy kolejce linowej. Wybieramy najkrótszy czarny szlak Czarny szlak i idziemy tzw. Śląską Drogą na Śnieżkę. Początek jest dosyć wymagający bo 2,5 km pokonujemy w 1h 40 min. Łagodniej robi się od Białego Jaru na 1234m n.p.m. Stamtąd do szczytu Śnieżki pozostaje nam już tylko 1,5h. Mijamy kolejkę linową, którą dowożeni są turyści i cały czas trzymając się czarnego szlaku dochodzimy do Przełęczy pod Śnieżką gdzie na 1400m n.p.m. położone jest Schronisko Górskie Dom Śląski. Od szczytu dzieli nas już 30 min spaceru pod górkę. Można wybrać łatwiejszą, szerszą ścieżkę na około szczytu albo podejść krótszą ale bardziej stromą. Na szczycie oprócz nieczynnej obecnie stacji meteorologicznej, jest czynna Kaplica Św. Wawrzyńca, do której warto zaglądnąć, bo jest to najwyżej położony obiekt sakralny w Polsce. Dodatkowo po stronie czeskiej jest ustawiony kiosk, przypominający prostokątny kontener, który służy jako… poczta. Jest to najwyżej położony urząd pocztowy w Czechach. Przydzielono mu nawet własny unikalny kod pocztowy: 542 91. W środku można kupić widokówki, drobne pamiątki, a w niewielkim pomieszczeniu, wypić herbatę z rumem. Na zewnątrz do ściany przyczepiona jest pieczątka i jak napisali jest to jedyna pieczątka dostępna na Śnieżce.

W drodze powrotnej wracamy podobnie czarnym szlakiem, ale w pewnym momencie odbijamy przy „Spalonej Strażnicy”i schodzimy szlakiem niebieskim niebieski szlak, żeby zobaczyć Schronisko PTTK „Samotnia”. Bardzo polecamy to miejsce ze względu na swój klimat. Potem schodzimy już bezpośrednio do samochodu zmieniając kolor szlaku na zielony zielony szlak.

Cała wycieczka zajęła nam 6h z przerwami. Mimo zróżnicowanego klimatu było ciepło. Niestety widokowo nie było najlepiej, ale mgła i goniące się chmury ze słońcem na szczycie dodawały temu miejscu tajemniczości. 🙂 Sam szczyt nie jest za bardzo wymagający, jedynie długość trasy może być wyzwaniem. Istnieje możliwość dojechania kolejką z Karpacza na Kopę (1400m) za 45 zł góra dół i stamtąd już spacerkiem, lub od strony czeskiej, kolejką gondolową na sam szczyt za około 70 zł góra-dół. Zachęcamy jednak do spacerów 🙂