świnica

Świnica 2301m n.p.m.

Świnica to przepiękna góra, o dwóch wierzchołkach różniących się wysokością o 10 m. Jest to najwybitniejszy szczyt w grani głównej Tatr Wysokich, na który prowadzi szlak turystyczny.


świnicaMa kształt piramidy skalnej i jest niesamowitym punktem widokowym. Masyw Świnicy góruje ponad trzema dolinami: Doliną Gąsienicową, Doliną Pięciu Stawów Polskich i Doliną Cichą.  Szczyt zalicza się do szlaku Orlej Perci, uznawanego za najtrudniejszy i najniebezpieczniejszy w Tatrach Wysokich.  Aby zdobyć tą górę zimą niezbędny jest sprzęt i doświadczenie w zakresie zimowej turystyki wysokogórskiej.

Zostawiamy auta w Zakopanym i ruszamy w stronę schroniska Murowaniec. Słońce już wzeszło nad górami i pięknie podświetla śnieg w dolince. Zdecydowaliśmy już wcześniej, że skrócimy sobie trasę i skorzystamy z wyciągu krzesełkowego na Kasprowy Wierch. Na szczycie ubieramy się cieplej, słońce schowało się gdzieś w chmurze i od razu zrobiło się chłodniej. Na ostatnim stromym podejściu się rozpogadza, widać błękitne niebo, a z nim nadzieja na piękne widoki. Przyśpieszamy i wdrapujemy się na wierzchołek taternicki, skąd rozpościera się przepiękna panorama na okolicę.  Delektujemy się krajobrazem oraz spektaklem chmur, które zalewają niższe szczyty i sprawiają wrażenie płynącej rzeki. Chłopaki wiążą się liną i wychodzą na główny wierzchołek, my natomiast popijamy herbatę wciąż zachwycając się urokiem gór zimą.

Schodzimy w dół przez przełęcz Liliowe do Doliny Gąsienicowej i dalej już tą samą trasą do Zakopanego.

„Świnica zowie się także Świńską Skałą, a to jak mi góral mówił, dlatego, że się na nią dostać nie było można. Przepaści naokoło, stromość skał, wąskie i jedynie możliwe przejścia wymagają głowy niepodlegającej zawrotowi i wprawy w chodzeniu po urwistych turniach. Szczyt jest poszarpany, goły, granitowy, a dwie szczelinki wiodą na niego, któremi się dostać można na wierzch, ale z wielką ostrożnością, bo pod nogami przepaść straszna do doliny Pięciu Stawów.”

Walery Eljasz Radzikowski o Świnicy w „IIustrowanym Przewodniku do Tatr, Pienin i Szczawnic”

Autorem tych pięknych zdjęć jest Łukasz Szczygieł 🙂 Dziękujemy!

Nogami do Góry