WYSOKA KOPA 1126m n.p.m. ✓

#nogamipokorone

GÓRY IZERSKIE, które wzięły nazwę od granicznej rzeki Izery, są najdalej na zachód wysuniętą częścią polskich Sudetów. Mają powierzchnię ok. 1000 km2, z czego w granicach Polski znajduje się tylko 400.

KLIMAT GÓR

Klimat należy do najsroższych w Polsce. Powyżej 600m n.p.m. nie występuje termiczne lato, co oznacza że średnia temperatura powietrza nie przekracza 15 stopni. Powyżej 800m temperatura spada do 4,5 stopnia. Charakterystyczną cechą klimatu Gór Izerskich są wysokie opady atmosferyczne oraz mgły, najczęściej w październiku, najmniej w czerwcu.

PRZYRODA GÓR IZERSKICH

TORFOWISKA IZERSKIE. Jedno z największych i najlepiej zachowanych zbiorowisk torfowisk wysokich w górach środkowej Europy. Wyjątkowość ekosystemów umożliwia porównywanie izerskich podmokłości do torfowisk subarktycznych.

W rezerwacie rosną relikty polodowcowe i zbiorowiska roślinności typowe dla torfowisk. Na zdjęciach zobaczycie Wełniankę Pochwowatą, której występowanie jest charakterystyczne dla pięter alpejskich. Kwiaty tej roślinki zbudowane są z białosrebrzystych i wełnistych włosków, przypominające watę. Kiedyś wykorzystywano ją m.in. w tapicerstwie do wypełniania poduszek.

WYSOKA KOPA 1126m n.p.m. – najwyższy szczyt Gór Izerskich

Najwyższym szczytem Gór Izerskich jest Wysoka Kopa. Wierzchołek jest bezleśny, pokryty łąkami subalpejskimi i kosodrzewiną. Szczyt bardzo często pokrywają chmury,a pokrywa śnieżna utrzymuje się tam, aż do początków maja. Obok szczytu prowadzi  szlak czerwony czerwony – fragment Głównego Szlaku Sudeckiego.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Aby zdobyć Wysoką Kopę rozważamy dwie najszybsze trasy. Pierwszą, nieco krótszą, z Rozdroża Izerskiego i drugą, która prowadzi nas z parkingu w Szklarskiej Porębie przez szczyt Wysoki Kamień. Wybieramy tą drugą opcję. Trasa ta nie jest bardzo wymagająca, idealna również na rower. Na szlak wychodzimy z rozdroża pod WYSOKIM KAMIENIEM, cały czas trzymając się czerwonego szlaku szlak czerwony. Mijamy po drodze odkrywkową KOPALNIĘ KWARCU „STANISŁAW”, w której w latach świetności wydobywano piękny minerał, nazywany czasem kryształem górskim. Po około 1,5h marszu dochodzimy do Wiaty Turystycznej, która jest punktem zwrotnym. Tu porzucamy szlak czerwony i skręcamy w wąską ścieżkę, której kierunek wskazany jest na wiacie. Na sam Szczyt Wysokiej Kopy nie prowadzi nas już żadna oznakowana ścieżka. Po około 15 minutach, pokonując lekkie wzniesienie, dochodzimy na szczyt. Wracamy tą samą drogą do samochodu.